Úterý, 7 prosince, 2021

/

Rusko zařadilo Cichanovskú na seznam hledaných osob

Spojené státy i Evropská unie odmítají uznat 66-letého Lukašenka za legitimního lídra Běloruska.
Rusko zařadilo běloruskou opoziční vůdkyně Sviatlanu Cichanovskú na seznam hledaných osob v souladu s regionálními dohodami poté, co tak udělalo i Bělorusko. Minsk tvrdí, že Cichanovská vyzvala na svržení ústavního pořádku v zemi.

Informovala o tom v pátek stanice Svobodná Evropa (RFE / RL).

Ruská média citovaly tamní ministerstvo vnitra, které daný krok potvrdilo s tím, že šlo o opatření v rámci Svaz Ruska a Běloruska. Zpráva přichází tři dny poté, co Cichanovská otevření požadovala, aby Alexandr Lukašenko do 25. října odstoupil z funkce běloruského prezidenta, jinak bude následovat celostátní stávku.

„Toto ultimátum požadoval lid, já jsem jej pouze veřejně oznámila,“ uvedla v rozhovoru pro RFE / RL Cichanovská, jejíž v Bělorusku hrozí podle jejích vlastních slov v případě zadržení a usvědčení pětileté vězení.

Bělorusko se zmítá v nepokojích od srpnových prezidentských voleb, ve kterých si Lukašenko na pozadí obvinění z rozsáhlých volebních podvodů zajistil šesté funkční období. Cichanovská, jejíž stoupenci tvrdí, že volby vyhrála ona, krátce nato z důvodu výhrůžek vůči své osobě i rodině utekla do sousední Litvy.

Spojené státy i Evropská unie odmítají uznat 66-letého Lukašenka za legitimního lídra Běloruska. Brusel 2. října souhlasil, že ho zařadí na svůj sankční seznam.