Sobota, 23 listopadu, 2024

/

Trpíte při změně počasí? Dejte si pozor, když …

Přibližně dvě stě nemocí, které sužují naše tělo, závisí na vlivu počasí. Změny tlaku, teploty, déšť či vítr nás ovlivňují každý den. Skutečně nás dokáží vytrápiť prudké obraty počasí, nebo je to jen výmluva?

Martin Harvan 08.05.2021 10:00 invalid, důchod, bolest hlavy, užitečná, … Foto: Shutterstock
Počasí však ovlivňuje každého jinak, většinou negativní.
Meteosenzitivita není výmysl, ale realita
Jde o citlivost člověka na počasí a zejména na změny. Počasí však ovlivňuje každého jinak, většinou negativní. Ačkoliv někteří lidé mohou mít o těchto tvrzeních pochybnosti, fakta hovoří jasnou řečí. „Meteosenzitivita je založena na odbornosti, není to žádná výmluva, která by některým lidem bránila provádět některé činnosti,“ vysvětluje pro Pravdu klimatologické a meteoroložka Mgr. Miriam Jarošová. Jak tvrdí, už v padesátých letech minulého století si lékaři, a to zejména internisté všimli, že při určitých změnách počasí se objevují v jejich čekárnách pacienti, kteří si stěžují stále na totéž. „Tak si začali všímat jednotlivé typy počasí a také jednotlivých pacientů a jejich problémy. Změny v zdravotním stavu jsou podmíněny reálnými změnami v počasí, tedy změnou teploty, tlaku, vlhkosti a dalšími. A protože i my, lidé, jsme součástí přírody, ať chceme nebo nechceme, jsme také náchylní na všechny tyto změny, „pokračuje odbornice na meteorologii.

Každý člověk reaguje individuálně
Někdo může mít problémy při změně tlaku vzduchu, při náhlých změnách počasí, další trpí v těžkém teplem a dusném vzduchu. „Jinak může reagovat člověk s chronickou chorobou, kterou má pod kontrolou, jinak když tuto kontrolu nemá. Například při výrazných změnách počasí, co jsme zažili tento měsíc, se lidem s chronickými chorobami s rozladěný regulačním mechanismem hlásí všechny chronické nemoci, a to revmatismus, kardiovaskulární onemocnění, problémy s dýcháním, ale i se psychikou. Při takových prudkých změnách jsou nejvíce ohroženi lidé po mozkové příhodě, po infarktech, s vysokým krevním tlakem, ale i astmatici, „varuje Jarošová.

žena, roušku, nemoc, karanténa, práce, home office
ČTĚTE AJ
5 zlozvyků, které mohou vyvolat silné depresivní nálady
Jak je to se zátěžovými stupni
Zajímavé je, že zátěžové stupně na nás nemají až takový vliv, jak bychom očekávali. „Neplatí totiž, že čím vyšší zátěžový stupeň, tím je horší. Dokonce se mohou lidé cítit hůř i při nižším zátěžovém stupni než při vyšším. Závisí to i od psychického stavu, kdy ještě například stres může způsobit zesílení vlivu počasí na člověka a samozřejmě i na tom, jak jsme na změny v počasí citliví. Jinak, v odborné literatuře se uvádí, že až asi 200 onemocnění je závislých na počasí, „poukazuje odbornice na sílu počasí.

Existuje nějaká prevence?
Ubránit se změnám vrtkavého počasí není v lidských silách. V tomto směru totiž neexistuje téměř žádná prevence. Pomáhá poslech svého vlastního těla a jeho potřeb v kontextu povětrnostních změn. „Pokud mám na sobě odpozorované nebo i lékařům potvrzeno, že při určitém počasí se cítím hůř než při jiném, nezapomínám na léky a jejich užívání. Meteorologové dokáží připravit kvalitní předpověď počasí, ale stále nedokáží poručit dešti či větru, a tak nám nezbývá nic jiného, ​​než se dané povětrnostní situaci přizpůsobit tak, aby na nás měla co nejmenší vliv, „uzavírá pro Pravdu klimatologické Miriam Jarošová.