Arabica a robusta jsou dvě nejčastější kávové odrůdy, na které můžete narazit. Víte ale přesně, v čem se odlišují? A jak je poznat pouhým okem? Pojďme se zaměřit na tyhle dva druhy kávy podrobněji.
Na světě existuje více než sto různých odrůd kávovníku. Arabica a káva robusta ale tvoří ty nejznámější. Společně tvoří až 98 % světové produkce kávy. Že vám přijdou stejné? Inu, nejsou, ani zdaleka. V čem přesně se odlišují?
Rozdíl mezi nimi poznáte už na první pohled, ještě než samotnou kávu ochutnáte. Robusta se vyznačuje kulatějšími zrnky s rovnější středovou rýhou, arabica se oproti tomu vlní do tvaru písmene S.
Mezi oběma odrůdami najdeme kvalitní i méně kvalitní značky. Kibaale – zrnková káva Káva robusta představuje 100% robustu, která byla pěstována v Ugandě. Koupí této kávy navíc podpoříte organizaci Gorilla Doctors, která se stará o ohrožené horské gorily v ugandských deštných pralesech.
Chuťový zážitek bude jiný
Další významný rozdíl pocítíte v chuti. Máte-li raději hořké a zemitější tóny, robusta pro vás bude to pravé ořechové. Oproti tomu je arabica jemnější, sladší, měkčí. Arabica má také vyšší kyselost a nabízí více tónů od čokoládových, ovocných, květinových až po kořeněné. Obsahuje také v porovnání s robustou méně kofeinu (arabica má 1,2 až 1,5 %, robusta pak dvakrát až třikrát vyšší dávku).
Arabica je náročnější na pěstování, protože pro optimální růst potřebuje mírnější klima. Robusta má oproti arabice menší náklady na pěstování, což se odráží také na její ceně. Často ji objevíte právě v rozpustných kávách nebo českých „turcích“.
Vyvážené kávové směsi
Ačkoliv je robusta často zatracována jako méně kvalitní a méně chutnější káva, šanci bychom jí dát rozhodně měli. Tvoří významnou složku v různých směsích pro přípravu espressa. Tyhle směsi obsahují určitý poměr arabiky a robusty tak, aby došlo k chuťové bilanci. Robusta těmto směsím dodává hořkost i větší množství kofeinu, je také krémovější a více pění, což u espress je jeden z žádoucích znaků.
Jak poznat kvalitní kávu?
Ať už se bude jednat o arabicu nebo robustu, faktorů ovlivňující jejich kvalitu, je spousta. Pohlídejte si kromě složení také způsob pražení, čerstvost, způsob mletí či balení a distribuci.
Na obalu kávy vždy dohledávejte, jaké je v ní procentní zastoupení arabiky a robusty. Zásadní jsou také údaje ohledně zemi původu, plantáži a odrůdě. Kromě toho je třeba, aby káva byla správně skladována. Ideální jsou zipové sáčky s jednocestným ventilem, který z balení odvádí oxid uhličitý a zabraňuje vniknutí vzduchu do balení. Při nesprávném skladování káva ztrácí hodnotu už po 3 týdnech a začíná oxidovat a žluknout.