Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

/

Co stojí za rychlým přibíráním na váze?

K snídani, svačinu, svačina a možná i večeři. Tři až čtyři porce oblíbeného pečiva mohou být příčinou nenápadného nabírání kilogramů tuku. Proč bychom si měli dát pozor zejména na konzumaci bílého chleba a jaké zdravotní potíže se spojují s přejídáním touto cereálních pochoutkou?

Martin Harvan 15.05.2021 10:00 chliebFoto: Shutterstock
Ne každý tmavý chléb je celozrnný. Pozor na to.
extrémy nepomáhají
Pečivo neodmyslitelně patří ke zdravému životnímu stylu. Obsahuje totiž základní makroživinu, která je nezbytná pro fungování organismu. Jde o sacharidy, které dodávají tělu energii na pohyb, přemýšlení, ale dokonce i na spánek. I v tomto případě však platí, že při výběru výrobků z mouky třeba být na pozoru. Některé druhy pekárenských produktů, například bílý chléb, mohou způsobit přibývání na hmotnosti. A to zejména tehdy, pokud se konzumuje často a ve větších množstvích.

Barva nedělá z chleba zázrak
Do povědomí lidí se za ostatní roky dostal mýtus, že za zdravý chléb se považuje ten s hnědou barvou. Pokud je vyroben z celozrnné, případně špaldové mouky, jde vskutku o kvalitní zdroj sacharidů a proteinů. Mnoho takzvaných hnědých chlebíčků se od svých bílých „příbuzných“ liší pouze díky barvě. Tmavší barva pečiva lze někdy dosáhnout přidáním přírodního barviva, a to například ječného sladu či karamelu. Se zdravým životním stylem tak nemá mnoho společného.

Proč je vlastně bílý?
Pojmem bílý se označuje běžně používaný pšeničný chléb. Na 100 gramů obsahuje přes 50 g sacharidů, 8 g bílkovin, 2 g tuku a 4 g vlákniny. Energetická hodnota je při zmiňovaném množství až na úrovni 250 kilokalorií. Pro srovnání, pšenično-žitný celozrnný chléb má o něco méně cukrů, asi 240 kcal, přibližně stejné množství proteinů a až 9 g vlákniny. Poslední zmíněná látka tvoří základní rozdíl mezi bílým a „tmavým“ chlebem. Vláknina způsobuje, že cukr z chleba se do krve uvolňuje postupně. V takovém případě nekolísá hormon inzulín, který je zodpovědný za přibírání na hmotnosti.

čaj, zhubnout
ČTĚTE AJ
Studie potvrdila: Pitím tohoto čaje opravdu spalujete více kalorií
Netřeba vše zajídat chlebem
Vědci varují, že časté pochutnávanie si na bílém chlebu může přinést více kilogramů na váze. Pokud bychom konzumovali chléb například pouze na snídaně, problém v tom nevidí. Jiné to však je v případě, že si ho dopřejeme kontinuálně během celého dne několik dní v týdnu. Podle studie BMC Public Health už jedení dvou a více krajíců bílého chleba denně se pojí se vznikem nadváhy nebo obezity. Další výzkum potvrzuje, že jedení zmíněného druhu pečiva může souviset i se zvýšeným krevním tlakem. Studii publikoval časopis Nutrients a varoval, že hodnoty tlaku se mohou měnit již při nízké konzumaci pšeničného chleba. Snížení příjmu této potraviny může podle výzkumu přispět ke snížení krevního tlaku.

Pozor na lepek
Pochutnávanie si na pšeničném chlebu nesouvisí pouze s přibíráním, ale někdy i s trávicími obtížemi. Samozřejmě, jde o výjimky. Pokud se vyskytnou, je třeba zpozornět. Většinou se za zažívacími potížemi skrývá intolerance na bílkovinu zvanou lepek. Projevuje se po jídle v podobě silného nadýmání či průjmů. Podle amerického Národního ústavu pro diabetes a nemoci trávicí soustavy a ledvin se u přibližně 10% osob s celiakií vyvine nějaká forma kožního onemocnění. Kožní vyrážky se mohou objevit na zádech, hýždích, loktech, kolenech a na pokožce hlavy.