Středa, 1 května, 2024

/

Triky pro rychlejší přípravu večeře

Pomalé vaření má v kuchyni své stálé místo. Někdy však člověk chce nebo potřebuje, aby se jídlo uvařilo co nejrychleji. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak toho dosáhnout. Co ušetří čas a nejrychleji nasytí?

Někdy jsou chvíle, kdy má člověk čas a chuť trávit v kuchyni hodiny a připravovat pochoutky pro celou rodinu. Většinou však jde spíš o tikající hodinky a hladové děti nebo partnera, kteří se dožadují jídla. Pokud možno hned. 

Pak pomalé vaření nepřipadá v úvahu. Je potřeba rychle konat. Níže je uvedeno několik osvědčených tipů, jak rychle nasytit hladovějící rodinu. Pro inspiraci si lze také prohlédnout recepty na portálu www.Receptik.cz

Plánování a vaření dopředu

Mnoho lidí vaří a plánuje o víkendech. Pokud si chce člověk ve volných dnech od vaření odpočinout, může o víkendu navařit třeba velký hrnec polévky nebo chilli con carne a použít ho několikrát v nadcházejícím týdnu na různé způsoby.

Například jeden večer s chlebem, jiný večer pak s těstovinami nebo rýží. A pokud rýže zbyde, je možné připravit další den smaženou rýži s čerstvými surovinami nebo s jinými zbytky (například s vařenou zeleninou).

V kuchyni je také důležité plánování. Ušetří to stres a čas, který zabere každý večer rozhodování o tom, co chce člověk udělat. Napsat si jídelníček na nadcházející týden hodně pomůže. 

Zásoby ve spíži

Základem rychlé přípravy jídel je mít dobře zásobenou spíž základními surovinami, jako jsou fazole, vývar, těstoviny, rýže, sušené ovoce, ořechy, oleje, ocet, tuňák, konzervovaná rajčata, koření a bylinky, aromatické pasty (např. kari, harissa) nebo třeba ajvar. 

Použití ajvaru a dalších omáček je široké. Skvěle ochutí maso, těstoviny nebo zeleninu. Stačí ho i jenom namazat na chleba.

Česnek, cibule a brambory se hodí vždy. Na tmavých, chladných a suchých místech, jako jsou spíže navíc vydrží dlouho. 

Prodlouženou rukou spíže je mrazák. Tam lze mezi hrášek a mrkev uložit třeba omáčku na špagety, nasekané bylinky, vývar, bazalkové pesto a nebo už uvařené jídlo v krabičkách, které stačí jen vyndat a ohřát.

Správné načasování

Pokud člověk používá při přípravě jídla troubu, je potřeba ji nastavit na správnou teplotu, než začne dělat cokoli jiného. Pokud dělá těstoviny, měl by začít vařit vodu jako první. Vždycky trvá déle, než si myslí, že se tyto věci skutečně zahřejí na správnou teplotu.

Když je rozehřeje hned na začátku, nebude se pak muset zastavovat a čekat.

Krájení surovin

Nakrájet maso a zeleninu na tenké plátky nebo kousky místo vaření vcelku zkrátí dobu přípravy. Pokrmy budou hotové rychleji. Kousky lze je rychle osmažit nebo opéct v troubě.

Tím se jídlo upeče rychleji než pečením vcelku nebo zapékáním a na povrchu získá pěknou kůrčičku. Pokud je maso nebo zelenina tenká, díky teplu se propečou za kratší dobu.

Osvědčená jídla

Vyšlo jedno jídlo opravdu dobře a bylo snadné? Proč ho neudělat znovu? A znovu? Příště ho stačí vylepšit jinou ingrediencí a bez dlouhého přemýšlení vypálit další skvělé jídlo. Není třeba každý večer znovu vymýšlet úplně jiný recept. I malá obměna stačí.

Vše v jednom v hrnci

Na závěr jedna rada, která sice nepomůže s rychlou večeří, avšak přesto se hodí, protože šetří čas. Méně nádobí znamená méně času stráveného úklidem. 

Proto je dobré připravovat jídla, podle kterých se maso a přílohy připravují v jednom hrnci nebo pekáči. 


Tip redakce: nejlepší tlakové hrnce.