Pátek, 26 dubna, 2024

/

Jak si vytvořit zahradu ve středomořském stylu

Výhodou zahrady laděné do středomořského stylu je hlavně výsadba do velmi slunečných míst, menší spotřeba vody při zavlažování, kombinace bylinek v záhonech, ale také ovoce, jako jsou granátové jablko, fíky, olivy či dokonce mandle.

Středomořské rostliny jsou většinou náročné na světlo, teplo a snesou jen chladnou či mírně mrazivou zimu. Jsou ideální do sluneční nebo polostinné záhady.

Fíkovník v Itálii
Zdroj: ISIFA

Nejvíce rozšířené druhy, které vytvářejí pravou jižanskou atmosféru, jsou oleandry, palmy, citroníky, pomeranče, olivovníky, fíkovníky, případně ibišky a banánovníky. Doplňují se voňavou levandulí, rozmarýnem, šalvějí, tymiánem a bazalkou.

Přečtěte si také
Óda na středomořskou architekturu: Světlý dům s atriem uprostřed
Při realizaci takových zahrad nelze zapomínat na přírodní materiály, jako pískovec či vápenec, které jsou snadno dostupné i u nás. Středomořský styl nám také vědí připomenout živé ploty, například z Fotini, také kuželovité cypřiše a štíhlé stromy.

oliva evropská
Dlouhověký strom, vyhovuje mu přímé sluneční stanoviště. Má raději chudší, nehnojené půdy. Škodí mu hodně vody, ale snáší mráz, a to až do -15 ° C. V našich podmínkách se většinou nepěstuje pro úrodu, ale pro exotický vzhled. Mimochodem, syrové olivy jsou nejedlé, plody musí nejprve projít fermentací.

Olivová stonek kresba
Zdroj: ISIFA

Olivovníky mají schopnost vyrážet nové výhonky z kořenů. Takto se některé jedince mohou dožívat několik tisíc let (údajně existují exempláře staré 3- až 4 tisíc let). Olivovník se řeže minimálně 2-krát ročně. Jarní řez se realizuje v březnu. Další řez se provádí na přelomu června a července. Při řezu se zkracují větvičky vybíhající do koruny cca o polovinu.

Přečtěte si také
Bydlení jako v ráji! Jedinečný rodinný dům přirozeně zapadl do prostředí
Řezem koruna houstne, protože strom žene nové výhonky. Poškozené a suché větvičky odstraňujte kdykoliv. Při olivovnících v nádobách stačí jen pravidelně zkracovat výhonky tak, aby se veškerá síla soustředila do koruny.

Olivový stromek v květináči
Zdroj: Shutterstock

fíkovník obyčejný
Patří mezi nejstarší známé dřeviny. V teplých oblastech je bohatě rozšířen i jako divoký druh. U nás dorůstá do výšky cca 3 – 5 metrů a dokonce i bez problémů plodí (i bez oplodnění). Divocí plody jsou chlupaté. Naopak plody domestikovaného stromu jsou hladké a sladké. Je to na půdu nenáročná rostlina.

Přečtěte si také
V obývacím pokoji jako uprostřed louky: Nad vesnicí vznikl dům s panoramatickými výhledy
Líbí se jí na místech s minimem větru, nejlépe při stěnách budov na jižní světové straně. Vyžaduje přímé sluneční stanoviště. Je odolná proti mrazům až do -20 ° C, ale mladé rostliny třeba v zimě chránit nastýláním. Dnes se dá pěstovat prakticky všude. V chladných oblastech se pěstuje v kontejnerech a přezimuje uvnitř, nejlépe v místnosti s teplotou okolo 7 ° C.