Úterý, 6 června, 2023

/

Problémy s duševním zdravím jsou stále palčivější, je potřeba o nich mluvit

Občanské sdružení (OZ) IPčko spouští kampaň Středník. Zaměřuje se na význam duševního zdraví, hovoří o možnostech pomoci a o prevenci v této oblasti.

Pokud potřebujete pomoc, nečekejte příliš dlouho.
Zakladatel a programový ředitel OZ IPčko a také psycholog Marek Madras poukázal na to, že jen za prvních šest měsíců letošního roku uskutečnili 4054 komunikací, v nichž se odborníkem lidé svěřily, že uvažují nad sebevraždou. Dalších 1336 rozhovorů se realizovalo při pokusu o ukončení života.

Zdůraznil, že tým dobrovolníků – psychologů je lidem hledajícím pomoc k dispozici nonstop a bezplatně na třech linkách pomoci. Pomoc mohou najít na Krizové lince pomoci, na webu IPčko.sk a Dobré lince prostřednictvím chatu, e-mailu, videa a bezplatného čísla 0800 500 333.

Poselství kampaně Středník spočívá v tom, že je tvořena z tečky, která symbolizuje konec, a čárky, která znamená pokračování. Středník je podle tvůrců dokonalé spojení těchto významů. Považují ho za symbol naděje, odhodlání a pokračování jít dále pro lidi, kteří se pokusili o sebevraždu. „Znamená, že jejich život se neskončil, pokračuje dále, protože na nich záleží a existuje šance začít znovu,“ zdůraznili.