Úterý, 6 června, 2023

/

Zlaté mléko pomáhá proti bolesti kloubů i zánětům

Každého někdy jeho zdraví potrápí, a tak se snažíme dělat vše proto, abychom tyto nepříjemné starosti minimalizovali. Horký nápoj zlaté mléko ze směsi koření má na naše zdraví velmi příznivé účinky.

Občasné nachlazení nebo bolest zad či problémy se spánkem bereme téměř jako samozřejmou věc, která za pár dní přejde. Některé zdravotní komplikace jsou ale dlouhodobé, a pak hledáme možnosti, jak jim předcházet. Zlaté mléko je horký nápoj, který znali už ve starověké Indii. Působí blahodárně na lidský organismus, proto se doporučuje jeho pravidelné popíjení. Je velmi bohaté na antioxidanty, působí v těle protizánětlivě a zlepšuje imunitu. Má vliv na klouby a mozek, příznivě ovlivňuje trávení, zmírňuje křeče i nadýmání. Při pití kurkumového mléka večer využijeme i jeho zklidňující účinky, lépe se nám bude usínat a zlepší se i kvalita spánku. Předchází srdečním onemocněním, podporuje funkce mozku, zlepšuje paměť, snižuje hladinu cukru v krvi. Právem se tak kurkumové mléko řadí mezi superpotraviny, které mají na naše tělo téměř zázračné účinky.

Základem tohoto nápoje je kurkuma, sytě žluté koření z jižní Asie a odtud také pochází jeho název, zlaté nebo kurkumové mléko. Setkat se můžeme i s názvy kurkuma latte nebo gold milk. Obsahuje kurkumin, který je zodpovědný za výraznou barvu a je silným antioxidantem, má příznivý vliv na játra a posiluje imunitu. Pro zvýšení účinnosti kurkumy se přidává špetka černého pepře a směs koření doplňuje zázvor a skořice. Koření se povaří v mléce, přecedí a dochutí medem nebo třtinovým cukrem. Jednodušší příprava je již z hotových směsí, které se pouze rozmíchají v horkém mléce, ať už kravském nebo některém z rostlinných.

Kurkumové mléko lze pít kdykoli během dne, záleží na našich zvyklostech a potřebách. Příjemné je najít si chvilku klidu k jeho vychutnání, třeba v podvečer, a alespoň na pár minut si užívat nezapomenutelné vůně a relaxovat.