Pátek, 12 dubna, 2024

/

Šťastnější manželství? Pomoci může i správná barva v ložnici … Která?

Ve snaze o šťastné manželství musíme podnikat několik věcí, ale tušili jste, že podíl na něm může mít i barva vaší ložnice?

Spokojenější manželství jsou prý ty, které i v ložnici pracují se správnými barvami.
Průzkum, který učinil portál PriceYourJob.co.uk, vznikl při dotazováni bezmála 4400 manželských párů, které dostali otázku, jaké šťastné je podle nich jejich vlastní manželství. Druhá v pořadí byla, jakou barvu mají stěny v jejich ložnici. Zní to možná netradičně, ale propojením těchto dvou zdánlivě nesouvisejících faktů, vznikl žebříček „nejšťastnějších barev“ do manželské ložnice.

Na první příčce se umístila poměrně atypická zelená. Až 89 procent dotázaných párů, které měly doma stěny zelené barvy, se cítili být v manželství skutečně šťastné a naplněné. Zelená barva podle odborníků symbolizuje růst, plodnost, pocit bezpečí a trvanlivosti. Vytváří také pocit komfortu. Samozřejmě, řeč není o ostře zelené barvě, ale její jemnějších a pastelových tónech.

Za zelenou následovala béžová. Ačkoli je to odstín poměrně nevýrazný, pro pocit spokojenosti a sexuální energii mezi manžely prý velmi prospěšný. Až 84 procent párů, které se cítili být spokojené v manželství (a milostném životě), má stěny ložnice natřené na béžovo. Třetí příčku pak obsadila barva červená se 77 procenty.

Na opačném konci žebříčku je trojice odstínů, které zjevně tolik radosti, spokojenosti či sexuální žádostivosti partnerem nepřinášejí. Řeč je o barvě bílé, hnědé a fialové. Toto trio na stěnách v ložnici poukazovalo na méně šťastné a vyrovnané manželství párů. Podle odborníků vytvářejí tyto barvy v naší hlavě často pocity smutku, nenaplnění či chladu a izolace.

Portál oslovil i psychologa a konzultanta Lee Chamberse, který zdůraznil, že lidé často podeceňujú význam barev v jejich životě. „Často nebereme v úvahu, jak mohou různé barvy ovlivnit naše emoce při hledání odstínu pro naši ložnici. Výzkum ukázal, že trávení času obklopen určitými barvami může mít vliv na naše emoce, náladu a chování. Zejména v domácnosti to může mít vliv na to, jak se cítíme každý den, „komentoval Chambers.